Protestan Baptist Kiliseler Derneği olarak,

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Zeytin Dalı Harekatı'nda muvaffak olmasını diler, terörün son bulması, tüm insanlığın muhtaç olduğu barış, sağduyu ve huzur ortamının bölgemizde tesisi için dua ederiz. 
Kiliselerimizde yapılan ibadetler esnasında her zaman olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin esenliği, Rab'bimizin güvenlik güçlerimizi koruması ve bu süreçte ailelerini teselli etmesi, vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği için dua etmeye devam edilecektir.

Protestan Baptist Kiliseleri Derneği
 

 
  President of Alliance of Baptist Churches in Turkey  to a coup attempt     (   Click For News)   Türkiye Protestan Baptist Kiliseleri Birliği Başkanı Çevik'ten darbeye tepki   (Haber İçin Tıkla)

President of Alliance of Baptist Churches in Turkey  to a coup attempt    (Click For News)
Türkiye Protestan Baptist Kiliseleri Birliği Başkanı Çevik'ten darbeye tepki  (Haber İçin Tıkla)

''WE TOO WANT TO SERVER TURKEY''

The president of the Alliance of Baptist Churches in Turkey and pastor of the Buca Baptist Church, Ertan Çevik, voiced his reaction to the bloody attempt by the Fethullah Terror Organization (FETÖ) to mount a coup on July 15th. “As Protestants and Baptists we stand opposed to all forms of violence and we condemn the attempted coup. A democratically elected government must be maintained by democracy. We pray for peace and blessing for our nation, for the wounded, and for the loved ones of those soldiers, police, and civilians who gave their lives in defense of democracy,” Çevik said.   

Stating that this coup attempt took direct aim at democracy and at people from all walks of life, without consideration of religion, language, or race, Çevik noted, “The attempted coup of July 15th was a failure. The FETÖ terrorists made their advance by infiltrating the military (TSK), firing upon the people, crushing people under their tanks, and even bombing the parliament. As a church family, we have been deeply saddened by this coup attempt. A coup would take our country backwards, kill thousands of people, and cause massive destruction."

"BİZ DE TÜRKİYE'NİN HİZMETİNDEYİZ"

TÜRKİYE Protestan Baptist Kiliseleri Birliği Başkanı ve Buca Baptist Kilisesi Pastörü Ertan Çevik, 15 Temmuz darbe girişimiyle Türkiye'yi kana bulamak isteyen Fethullatçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) tepki gösterdi. Ertan Çevik, "Protestan Baptistler olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız, darbe girişimini kınıyoruz. Demokrasiyle seçilmiş iktidarın yine demokratik seçimlerle gitmesi gereklidir. Demokrasi uğruna can veren asker, polis ve sivillerin yakınları, yaralılar, ülkemizin huzur ve esenliğe kavuşması ve ülke yöneticilerimiz için dua ediyoruz" dedi. 


Darbe girişiminin din, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın toplumun bütün kesimlerine yapıldığını ve demokrasiyi hedef aldığını belirten Ertan Çevik, "15 Temmuz darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. TSK'nın içine sızan FETÖ'cü teröristler, halka ateş açmaya, tanklarla insanları ezmeye, meclisi bombalamaya kadar ileri gitmiştir. Bu darbe girişimi kilise cemaatleri olarak bizi üzmüştür. Darbe ülkemizi çok geriye götürecek, binlerce kişi ölecek ve çok canlar yanacaktı" diye konuştu. 

 
  As Protestant Baptist Church Alliance, we are against any form of violence and we condemn the coup attempt.    (   Click For News)   Protestan Baptistler olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız, darbe girişimini kınıyoruz.      (Haber İçin Tıkla)

As Protestant Baptist Church Alliance, we are against any form of violence and we condemn the coup attempt. (Click For News)
Protestan Baptistler olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız, darbe girişimini kınıyoruz.   (Haber İçin Tıkla)

We are against any form of violence and we condemn the coup attempt!

As a country having experienced many coups before, we know the horrible effects of coups as a nation. In the former coups, human rights were abolished, economy crashed, scholars had to leave the country and many more negative things happened.
 
 The coup attempt of 15 July failed. The coup attempt that was made
by soldiers belonging to the Turkish Armed Forces went so far that they shot on civils,  crushed people with tanks and bombed the Parliament. Hundreds of people lost their lives and thausands of people were injured. Still, many soldiers, generals, police, judges, prosecutors, district governors are being arrested. The role of the folk in preventing the coup attempt is very significant. The Turkish folk protected their country and democracy and showed that authority, without any condition and reservation, belongs to the nation by giving their lives. It was not allowed that Turkey went into civil war.
 
As Protestant Baptist Church Alliance, we are against any form of violence and we condemn the coup attempt. Governments which are democratically elected – if we approve them or not-  should also leave with democratical elections. Therefore, we are strictly against government changes by force of arms. We are praying for the families of police, soldiers and civilians who died for democracy, the injured,  for the peace of our country and for the leaders. 

Şiddetin her türlüsüne karşıyız ve darbe girişimini kınıyoruz!

Daha önce birçok darbe yaşamış bir ülke olarak, darbelerin ne denli kötü etkileri olduğunu halk olarak biliyoruz. Geçmişteki darbelerde insan hakları ortadan kalkmış, ekonomi çökmüş, birçok bilim adamı yurt dışına kaçmak zorunda kalmış ve daha nice olumsuzluklar yaşanmıştır. 

15 Temmuz 2016'da  ülkemizde gerçekleşen darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bir grup Asker tarafından başlatılan darbe girişimi sivil halka ateş açmaya, tanklarla insanları ezmeye, meclisi bombalamaya kadar ileri gitmiştir. Yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş ve binlerce kişi yaralanmıştır. Şu anda yapılan operasyonlarla askerler, polisler, generaller, hakimler, savcılar, kaymakamlar tutuklanmaktadır. Darbe girişiminin engellenmesinde halkın rolü çok büyüktür. Halk, ülkesine ve demokrasisine sahip çıkmış, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu göstermiştir. Ülkemizin iç savaşa girmesine izin verilmemiştir. 

Protestan Baptistler olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız, darbe girişimini kınıyoruz. Demokratik olarak seçilmiş iktidarların- ister tasvip edelim ister etmeyelim- yine demokratik seçimlerle gitmesi gereklidir. Bu yüzden silah zoruyla iktidarın el değiştirmesine kesinlikle karşıyız. Demokrasi uğruna ölen asker, polis ve sivillerin yakınları, yaralılar, ülkemizin huzur ve esenliğe kavuşması ve yöneticilerimiz için dua ediyoruz.